napvirág BORÁSZAT

 
 

Napvirág

Attila fiatal diák korában, egy iskolai feladat keretén belül érkezett a Tapolcai-medence területére. Innentől kezdve már eldőlt a sorsa. Ifjú tanulóként barátaival első gondolatuk volt, hogy ők bizony elmennek sörözni. Útközben találkoztak egy helyi idős bácsival, aki elszörnyülködött a kérdésre, hogy hol találják a fiatalok a sörözőt. Borvidéken sört inni? Nagy vétség! Így történt, hogy bizony ez az idős úr meghívta Attiláékat a Tóti- hegy oldalában lévő birtokára egy közös borozásra. A lugas alatt élvezték a pince hideg olaszrizlingjét, miközben csodás kilátás nyílt a Szent György-hegyre. Ekkora fogalmazta meg Attila, hogyha minden úgy alakul ahogy szeretné, akkor neki mégpedig a Szent György-hegyen lesz szőlője, pincéje, ahol a saját borát fogja készíteni és a diófa alatt ülve, jó beszélgetések mellett fogják fogyasztani azt. Ez az álom mára már valóság lett. „Kérd és megadatik!” -véli Attila.

De honnan is jött a Napvirág név? Attila biológia tanár végzettséggel is rendelkezik és elmondása alapján nagyon szereti a virágokat, az egyik kedvence a Napvirág. Egy sárga virágocska, amire rátekintve elmosolyodik az ember, így ezért döntött a névválasztáskor mellette.

A megvásárolt területek, pincéket és házakat Attila rendbe hozta és jelenleg is gyönyörű pompájukban tündökölnek. A ház 100 éves múltra tekint vissza, a pince viszont még régebbire, az 1840-es években építhették. Gondoljunk csak bele, hogy az elmúlt években mennyi koccintás lehetett itt?

Arra kérdésre, hogy miért is kezdett borászkodásba Attila azt válaszolta, hogy kapcsolatot tartson a felső világgal. A szőlőben nincs alá, vagy fölérendeltségi viszony, ott bizony mellérendeltség van és le kell tudni hajolni. A mesterséget az idősebb generációktól tanulta el, akik segítségére voltak mindenben. Így saját borainál is az általuk használt hagyományos, régebbi eljárásokat alkalmazza.

A Napvirágnál csakis tiszta bort készítenek, azaz mindenféle vegyszert mellőznek. Fontos a család számára, hogy a bor, amit készítenek az nem egy élvezeti cikk, hanem sokkal inkább egy gyógyital, amivel, ha mértékkel bánunk csak a javunkra válhat.

Egy jó tanács, ha beléptek a pincékbe: mindig kopogjatok be előtte! Hogy ez miért is fontos? Azért, hogy nehogy megzavarjuk a tündérek munkáját!

Attila szerint a borok, ott, ahol készülnek 50 méteres körzetben adják ki legjobban az ízüket, ezért látogassatok el teraszukra, és kóstoljátok meg hazai környezetben a boraikat a legjobb élmény érdekében.

A szüretet egy ünnepnapnak tekintik, amiben részt vesz az egész család és a barátok is.

Ha valami igazán különlegességet akarunk kóstolni, akkor ne hagyjuk ki a Naptáncot! 100 éves tőkék bora ez, ami hatalmas biológiai értékkel bír, mivel gyökerein keresztül a Mengyelejev-táblázat összes elemét magában hordozza. Igazi gyógyitalnak is nevezhetjük.

A présházakat átalakították vendékházakká, így egész évben várják a megpihenni vágyókat. A Kápolnás ház 8 főt képes elszállásolni.

Borkóstolásra is van lehetőség, aminek keretében szőlőskerti sétát tehetünk, majd megtekinthetjük a kézműves borászat feldolgozóját. A borok mellé helyi ínyencségeket kínálnak. Előzetes bejelentkezés szükséges.

Cím: Google Maps: Napvirág,

Szent György-hegy, 8265 Hegymagas 779 és 902

Elérhetőség:  nap@nap.sk, +3620 274 8585

Nyitvatartás: Bejelentkezés alapján